سفارش تبلیغ
صبا ویژن

یک دنیا کتـــــــــــــــــــــــــاب

داستان کوتاه موش*ها و آدم*ها توسط برنده جایزه نوبل ادبیات، جان اشتاینبک در سال 1937 منتشر شد. نویسنده در این کتاب از داستان غم انگیز جورج میلتون و لنی اسمال که دو کشاورز مهاجری بودند که در رکود بزرگ آن روزگار در کالیفرنیا تغییر مکان داده بودند می*گوید.


مبنای این داستان از تجربیات اشتاینبک که زندگی بی*خانمان را به تصویر می*کشیده برگرفته*است. عنوان این کتاب از شعر رابرت برن برگرفته شده*است.


جان استاینبک


جان اشتاین بک (27 فوریه 1902 - 20 دسامبر 1968) یکی از شناخته شده*ترین و پر خواننده*ترین نویسندگان قرن بیستم آمریکا است.


او در سال 1962 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. مشهورترین آثار او موش*ها و آدم*ها (1937) و کتاب برنده جایزه پولیتزر، خوشه*های خشم (1939) هستند که هر دو نمونه*هایی از زندگی طبقه کارگر آمریکا و کارگران مهاجر در دوره رکود بزرگ هستند.


البته وی در اواخر عمر به مانند جرج اورول از مواضع چپ خود اظهار ندامت کرده و از جنگ آمریکا در ویتنام علیه حکومت کمونیستی آن نیز پشتیبانی کرد. حتی خود به ویتنام رفته و به قول خود از «عملیات قهرمانانه» سربازان آمریکایی گزارش تهیه می*کرد.

آثار

جام زرین
چمنزارهای بهشت
تورتیلا فلت
نبردی مشکوک
یادداشتهای روسیه
موشها و آدمها
دره طویل
خوشه*های خشم
ماه پنهان است
راسته کنسروسازی
اتوبوس سرگردان
داستان مروارید
یکبار جنگی رخ داد
به خدای ناشناخته
اسب سرخ

ترجمه فارسی آثار

خوشه*های خشم ترجمه شاهرخ مسکوب و عبدالرحیم احمدی
موش*ها و آدم*ها ترجمه پرویز داریوش
به خدای ناشناخته
مروارید ترجمه نصرت*الله مهرگان
شرق بهشت ترجمه? بهرام مقدادی
سلطنت کوتاه پپین چهارم ترجمه حمید الیاسی
اسب سرخ ترجمه سیروس طاهباز
دره طویل ترجمه سیروس طاهباز
ماه پنهان است ترجمه پرویز داریوش
چمنزارهای بهشت ترجمه پرویز داریوش

لینک دانلـــــــــــــــــــــــــــــود  (1.58 مگابایت


[ پنج شنبه 90/10/1 ] [ 2:39 صبح ] [ کتابخوان ]

مزرعه? حیوانات (به انگلیسی: Animal Farm) که در ایران به نام قلعه? حیوانات نیز شناخته شده*است، رمانی پادآرمان*شهری به زبان انگلیسی و نوشته? جورج اورول است. این رمان در طول جنگ جهانی دوم نوشته و در سال 1945 میلادی در انگلستان منتشر شد، ولی در اواخر دهه? 1950 میلادی به شهرت رسید.

داستان

این رمان درباره? گروهی از حیوانات است که انسان*ها را از مزرعه*ای که در آن زندگی می*کنند بیرون می*کنند و خود اداره? مزرعه را به دست می*گیرند، ولی پس از مدتی این حکومت جدید به حکومتی خودکامه مشابه به قبلی تبدیل می*شود.این رمان نمایه? برضد استبداد است. مزرعه حیوانات داستان انقلاب حیوانات علیه مالکین خوداست پس ازپیروزی قوانینی تهیه می*گرددکه شامل بندهای زیر است؛

هرآنکس روی دوپا راه می*رود دشمن است.
هرآنکس چهارپای دارد ویا بال، دوست است.
حیوانات لباس نمی*پوشند.
حیوانات درتخت نمیخوابند
حیوانات الکل نمی*خورند
حیوانات همدیگر را نمی*کشند.
همه حیوانات خلقتی یکسان دارند.
ولی بعد از پیروزی و مرگ **** بزرگ در بین خود حیوانات یک سری توطئه و کودتا انجام می*گیرد؛ «خوک جوان دانا» که طرحی برای بهبود وضعیت و تنظیم مناسب جیره? غذایی تهیه می*کند ولی در هنگام ارایه? آن توسط «خوک جوان مستبد» خائن معرفی می*گردد؛ از مزرعه فراری داده می*شود و توسط سگ*های طرفدار «خوک مستبد» و کودتاگر که قبلاً به صورت مخفیانه تعلیم دیده*اند، کشته می*شود. و خوک*ها تمامی قوانین حیوانات را زیر پا می*گزارند و خود را از سایرین برتر می*دانند. سایر حیوانات فقط اجبار به کار با غذای روزانه کم می*شوند، و در حالیکه خوک*ها فقط فرمانروا بوده غذای زیادی حتی عسل می*خورند. و حتی این خوک یاد می*گیرند که چطوری روی دوپا راه بروند و شراب نیز می*خورند و با انسان*ها معامله می*کنند. این جمله «همه حیوانات با هم برابرند» بوسیله گروه مستبد حاکم تبدیل می*شود به «همه حیوانات باهم برابرند، لیکن برخی ازآنها نسبت به دیگران برابرترند». در پایان کتاب هیچ اشاره ای به سقوط خوک ها نمی شود ولی در فیلم سینمایی قدیمی تر حکومت خوک ها توسط قیام مجدد حیوانات سلطه خوک*های ظالم به زیر کشیده می*شود. ولی در فیلم جدید درسال 1999 تهیه گردیده حکومت مستبدین خودبه*خود فرو می*پاشد.


معروفترین جمله این کتاب «همه حیوانات باهم برابرند، اما برخی برابرترند» است در زبان انگلیسی به صورت یک ضرب المثل و جمله*ای کنایه آمیز تبدیل شده است.


جورج اورولاریک آرتور بلر (به انگلیسی: Eric Arthur Blair) با نام مستعار جورج اورول (به انگلیسی: George Orwell) (زاده? 1903 - درگذشته? 1950) نویسنده و روزنامه*نگار انگلیسی بود.

آثار

آس و پاس در پاریس و لندن (1933)
روزهای برمه (1934)
دختر کشیش (1935)
به آسپیدیستراها رسیدگی کن (1936)
جاده به سوی اسکله ویگان (1937)
درود بر کاتالونیا (1938)
هوای تازه (1939)
قلعه حیوانات (1945)
1984 (هزار و نهصد و هشتاد و چهار) (1949)

لینک دانلــــــــــــــــــــــــــــــــــود  (981.0کیلو بایت


[ پنج شنبه 90/10/1 ] [ 2:37 صبح ] [ کتابخوان ]

 

شازده کوچولو یا شهریار کوچولو (به فرانسوی: Le Petit Prince) ‏ داستانی نوشته آنتوان دوسنت اگزوپری است.

این داستان از معروف*ترین داستان*های کودکان و سومین داستان پرفروش قرن بیستم در جهان[نیازمند منبع] و همچنین یکی از پرفروش ترین کتاب*های تمام دوران*ها است. در این داستان اگزوپری به شیوه*ای سوررئالیستی به بیان فلسفه? خود از دوست داشتن و عشق و هستی می*پردازد. طی این داستان اگزوپری از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام ب612 آمده، پرسشگر سؤالات بسیاری از آدم*ها و کارهایشان است. این اثر به بیش از 210 زبان مختلف ترجمه شده*است. مجموع فروش این کتاب به زبان*های مختلف از دویست میلیون نسخه گذشته*است. [1][2].

این کتاب در سال 2007 به عنوان کتاب سال فرانسه برگزیده شد.


ترجمه*های فارسی


شازده کوچولو ترجمه*های متعددی به زبان فارسی دارد که در این میان ترجمه*های احمد شاملو (که وی نام مسافر کوچولو را برای ترجمه? خود برگزید)، محمد قاضی و ابوالحسن نجفی معروف*ترند. همچنین احمد شاملو در سال 1359 نوار صوتی داستان مسافر کوچولو (شاهزاده کوچولو)را همراه با کتاب، با موسیقی گوستاو مالر (به انگلیسی: Gustav Mahler) منتشر کرد.


شازده و سیارک اودر این داستان شازده از سیارکی به نام ب612 می*آید. سیارکی با این نام در فهرست سیارک*های کشف شده نیست. در سال 1993 سیارک 46610 را Besixdouze نام نهادند که به زبان فرانسه معنی ب612 می*دهد. عدد این سیارک در پایه 16 می*شود B612.

آنتوان دو سنت*اگزوپری

آنتوان دو سنت*اگزوپری (به فرانسوی: Antoine de Saint Exupéry) ‏ (29 ژوئن 1900 - 31 ژوئیه 1944) نویسنده و خلبان اهل فرانسه بود.

زندگینامه

او فرزند سوم ژان دو سنت*اگزوپری بود و در 29 ژوئن سال 1900 در شهر لیون به دنیا آمد. پدر و مادر او اهل لیون نبودند و در آن شهر نیز سکونت نداشتند، بنابراین تولد آنتوان در لیون کاملاً اتّفاقی بود. چهارده سال بیشتر نداشت که پدرش مرد و مادرش به تنهایی نگهداری و تربیت او را به عهده گرفت. دوران کودکی او با یک برادر و دو خواهر در سن*موریس و مول که املاک مادربزرگش در آنجا بود سپری شد و او دوره? دبستان را در مان به پایان رسانید. در آغاز دوره? دبیرستان نزد یکی از استادان موسیقی به آموختن ویلن پرداخت. در 1914 برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت. آنتوان در دوران تحصیل در دبستان و دانشکده، گاهی ذوق و قریحه? شاعری و نویسندگی خود را با نگاشتن و سرودن می*آزمود و اغلب نیز مورد تشویق و تقدیر دبیران و استادانش قرار می*گرفت. در سال 1917 تنها برادرش فرانسوا به بیماری روماتیسم قلبی درگذشت و بار مسئولیّت خانواده یکباره به گردن او افتاد.

اگزوپری قصد داشت به خدمت نیروی دریایی درآید، امّا موفّق نشد به فرهنگستان نیروی دریایی راه یابد. به همین دلیل او در 21 سالگی به عنوان مکانیک در نیروی هوایی فرانسه مشغول به کار شد و در مدّت دو سال خدمت خود، فنّ خلبانی و مکانیک را فراگرفت، چنان که از زمره? هوانوردان خوب و زبردست ارتش فرانسه به شمار می*رفت. در سال 1923 بعد از اتمام خدمت سربازی قصد داشت به زندگی معمولی خود بازگردد و حتی مدتی نیز به کارهای گوناگون پرداخت، ولی بالاخره با راهنمایی و اصرار یکی از فرماندهان نیروی هوایی که سخت به او علاقمند بود، به خدمت دائمی ارتش در آمد. بعد با پروازهای بسیارش به سرزمینهای گوناگون و به میان ملّت*های مختلف با زیبایی*های طبیعت و چشم اندازهای متنوّع جهان و با جامعه*های گوناگون آشنا شد و طبع حسّاس و نکته سنجش بیش از پیش الهام گرفت و از هر خرمنی خوشه*ای یافت. سالها در راه*های هوایی فرانسه-آفریقا و فرانسه-آمریکای جنوبی پرواز کرد. در 1923 پس از پایان خدمت نظام به پاریس بازگشت و به مشاغل گوناگون پرداخت و در همین زمان بود که نویسندگی را آغاز کرد.

سنت اگزوپری جوان به دختر زیبایی دل بسته بود که خانواده دختر به سبب زندگی نامنظم و پرحادثه هوایی با ازدواج آن دو مخالفت کردند. نشانه*ای از این عشق را در اولین اثرش به نام "پیک جنوب" Courrier Sud (1929) می*توان دید. در سال 1925 داستان کوتاهی از او به نام «مانون» در یکی از گاهنامه*های پاریس چاپ شد امّا کسی او را در زمره? نویسندگان به*شمار نیاورد، و خود او نیز هنوز به راستی گمان نویسندگی به خود نمی*برد. در همین اوان بود که برای یک مأموریت سیاسی به میان قبایل صحرانشین مور در جنوب مراکش رفت و چون به خوبی از عهده اجرای این مأموریّت برآمد مورد تشویق فرماندهان و زمامداران وقت قرار گرفت. «پیک جنوب» اثر دیگر اگزوپری یادگار زمانی است که نویسنده? هوانورد در میان قبایل صحرانشین مراکش به سر می*برد. هنگام بازگشت به فرانسه نخستین ره آوردی که با خود آورد، دستنویس کتاب پیک جنوب بود. او این نوشته را به وسیله? پسر عمویش به چند تن از ادیبان و نویسندگان فرانسه نشان داد، و آنان بیش از حدّ انتظار تشویقش کردند. در همین اوان یکی از ناشران سرشناس پاریس قراردادی برای انتشار پیک جنوب و چند نوشته دیگر با او بست و آنگاه اگزوپری به ارزش کار خود پی برد.

در سال 1927 برای انجام مأموریت دیگری به آمریکای جنوبی رفت و در آنجا وقت بیشتری برای پیگیری افکار خویش یافت. دو کتاب جالب او به نام «زمین انسان*ها» و «پرواز شبانه» یادگار آن زمان است.، شهرت نویسنده با انتشار داستان "پرواز شبانه" Vol de Nuit آغاز شد که با مقدمه*ای از آندره ژید در 1931 انتشار یافت و موفقیت قابل ملاحظه*ای به دست آورد. حوادث داستان در آمریکای جنوبی می*گذرد و نمودار خطرهایی است که خلبان در طی توفانی سهمگین با آن روبرو می*گردد و همه کوشش خود را در راه انجام وظیفه به کار می*برد. پرواز شبانه داستانی است در ستایش انسان و صداقت او در به پایان رساندن مسئولیت اجتماعی و آگاهی دادن از احساس و ندای درون آدمی. این داستان برنده جایزه فمینا گشت. سنت*اگزوپری در طی یکی از پروازهایش که با سمت خبرنگار جنگی به اسپانیا رفته بود، مجروح گشت و ماه*ها در نیویورک دوران نقاهت را گذراند. در این دوره "زمین انسان*ها" Terre des Hommes را نوشت که در 1938 منتشر شد. نویسنده در این اثر نشان می*دهد که چگونه انسانی که در فضای بی*پایان خود را تنها می*یابد، هر کوه، هر دره و هر خانه را مصاحبی می*انگارد که درواقع نیز نمی*داند دوست است یا دشمن. سنت اگزوپری در این داستان تجربه غم*انگیز زندگی را با تحلیلی درونی آمیخته است که از طراوت ولطف فراوان سرشار است. زمین انسان*ها به دریافت جایزه بزرگ آکادمی فرانسه نایل آمد.

در سال 1930 بار دیگر به فرانسه بازگشت و در شهر آگه که مادر و خواهرش هنوز در آنجا اقامت داشتند، عروسی کرد. در سال 1941 اثر زیبای او به نام پرواز شبانه که مورد تقدیر و تحسین آندره ژید نویسنده? بزرگ فرانسوی واقع شده بود، منتشر گردید و چندی نگذشت که به چند زبان اروپایی ترجمه شد و مقام ادبی و شخصیّت هنری اگزوپری را به اثبات رسانید. در سال 1935 با هواپیمای خود در کشورهای مدیترانه*ای سفر کرد و بیش از پیش با زیبایی*های محیط آشنا شد. سپس در کشورهای آلمان نازی و اتّحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا به گردش پرداخت و از هریک از آن کشورها و از این سفرهای تفریحی و سیاسی نوشته*ای اندوخت و ارمغانی آورد که در روزنامه*ها و مجلّه*های پاریس به چاپ می*رسید. در سال 1937 از آمریکا بازگشت ولی چون براثر سانحه هوایی که در گواتمالا برای هواپیمای او پیش آمد، سخت آسیب دیده بود، مدّتی بستری شد.

در سال 1939 اثر معروف اگزوپری به نام زمین انسان*ها برای نخستین بار منتشر شد و چندان مورد توجّه واقع شد که از طرف فرهنگستان فرانسه به دریافت جایزه نایل شد. اگزوپری در همان سال بار دیگر به آلمان رفت و به ****ی اوتو آبتز مرد سیاسی آلمان هیتلری و مدیر انجمن روابط فرهنگی و فرانسه از مدارس برلن و از دانشگاه دیدن کرد. به هنگام بازدید از دانشگاه، از استادان پرسید که آیا دانشجویان می*توانند هرنوع کتابی را مطالعه کنند و استادان جواب دادند که دانشجویان برای مطالعه هرنوع کتابی که بخواهند آزادند ولی در شیوه? برداشت و نتیجه گیری اختیار ندارند، زیرا جوانان آلمان نازی به جز شعار «آلمان برتر از همه» نباید نظر و عقیده*ای داشته باشند. اگزوپری در همان چند ساعتی که در دانشگاه و دبیرستانها به بازدید گذرانید، از فریاد مدام «زنده باد هیتلر» و از صدای برخورد چکمه*ها و مهمیزها ناراحت بود، در هنگام بازگشت به اوتو آبتز گفت: من از این تیپ آدمها که شما میسازید خوشم نیامد. در این جوانها اصلاً روح نیست و همه به عروسک کوکی میماند. اوتو آبتز بسیار کوشید تا با تشریح آرا و نظرات حزب نازی نظر نویسنده? جوان را با خود همداستان کند ولی موفّق نشد.آثار

هوانورد(1926)
پیک جنوب( 1929)
پرواز شبانه(1931)
زمین انسانها(1939)
خلبان جنگ(1942)
نامه به یک گروگان (1943)
شازده کوچولو (1943)
قلعه(1948)(پس از مرگ وی منتشر شد)
نامه*های جوانی(1953)(پس از مرگ وی منتشر شد)
دفترچه ها(1953)(پس از مرگ وی منتشر شد)
نامه*ها به مادر(1955)(پس از مرگ وی منتشر شد)
نوشته*های جنگ(1982) (پس از مرگ وی منتشر شد)
مانون رقاص(2007) (پس از مرگ وی منتشر شد)


توضیحات متن بر گرفته از wikipedia

[ پنج شنبه 90/10/1 ] [ 2:34 صبح ] [ کتابخوان ]

سلام

وقتی توی این چند روز داشتم دنبال یک مرجع میگشتم که بتونم لیست کتابهای خارجی یا ایرانی را پیدا کنم که ارزش خوندن داشته باشند متاسفانه به یک جمع بندی نتونستم برسم . پس آستین ها را بالا زدم تا یک وبلاگ خلق بشود که این خصوصیت را داشته باشد .

با اینکه قول نمی دهم موفق شوم اما نهایت تلاش خود را در این زمینه خواهم نمود تا یکصد کتاب خارجی که بنظذ من و البته اکثر ادبا ارزش خواندن دارند را با لینک دانلود و توضیحاتی مختصر در این وبلاگ جمع آوری نمایم .

امید وارم شما نیز مرا در این راه یاری فرمایید و با نظرات و انتقادات خویش همچنین معرفی کتابهایی که ارزش خواندن دوباره را دارند این دوست کوچکتر خودتان را همراهی فرمایید .

خیلی با خودم کلنجار رفتم که اولین کتاب کدام یک ار این یکصد کتاب خارجی باشد . اقرار نمی کنم که خیلی سخت هست انتخاب اولین ها اما بنده دل به دریا زدم و کتاب شازده کوچولو را انتخاب کردم که اولین پست این وبلاگ به این کتاب اختصاص خواهد داشت .

باردیگر تشکر خود را از بذل عنایت شما دانشمندان و ادبا گرامی ابراز مینمایم .


[ پنج شنبه 90/10/1 ] [ 2:30 صبح ] [ کتابخوان ]
درباره وبلاگ

کتابخوان
سلام دوست من . این وبلاگ برای ایجاد بانکی شامل یکصد کتاب که قبل از مرگ حتما باید خواند، ایجاد شده است . لطفا با راهنمایی ها و انتقادات خویش مرا در این امر یاری فرمایید
موضوعات وب
آرشیو مطالب
امکانات وب
بازدید امروز: 2
بازدید دیروز: 5
کل بازدیدها: 23151